O hemoroidách

Hemoroidy, hemeroidy, zlatá žila

Hemoroidy, hemeroidy alebo ľudovo zlatá žila, trpí podľa štatistík až 75% našej populácie nad 35 rokov. Toto číslo však nebude presné vďaka hanby a pocitu trápnosti, keďže ide o problémy veľmi intímne a diskrétne. Zjednodušene by sa dalo povedať, že sú to vlastne zväčšené žily v konečníku (kŕčové žily). Problémy s hemoroidy priamo neohrozujú náš život, ale určite ho znepríjemňujú a obmedzujú.

Príčiny hemoroidov

Medzi hlavné vinníky ochorenia patria predovšetkým náš sedavý spôsob života spojený s nedostatkom pohybu, kedy dochádza k hromadeniu krvi v panvovej oblasti. Ďalej sú to zápcha alebo hnačka, nedostatočný pitný režim, dlhé vysedávanie na toalete, strava chudobná na vlákninu, zvýšenie tlaku vnútri konečníka. Tento je spôsobený nielen namáhavým vyprázdňovaním, ale aj v tehotenstve alebo po pôrode. V neposlednom rade svoju úlohu zohráva aj dedičnosť alebo rôzne ochorenia žilového systému. Rozlišujeme hemoroidy vnútorné a vonkajšie.

Vnútorné hemoroidy

Vnútorné hemoroidy sú uložené hlbšie vo vnútri konečníka a nejakú dobu nemusia byť viditeľné. Môžu však rásť a vplyvom tlaku vyjsť na povrch. V počiatočnej fáze môžu byť zatlačené späť, v pokročilej sa to však už nedá a nezostáva než situáciu riešiť operatívne.

Medzi hlavné príznaky vnútorných hemoroidov patrí pálenie a svrbenie, ktoré spôsobuje podráždenie konečníka a tiež krv v stolici alebo na toaletnom papieri. Vnútorné hemoroidy spravidla nie sú bolestivé a ak sa bolesť vyskytne, tak je to spôsobené trhlinkami – fisúrami alebo upchatím uzlín hemoroidálneho uzle krvnou zrazeninou.

Vonkajšie hemoroidy

Vonkajšie hemoroidy sa vyskytujú v okolí vyústenia konečníka, krvácajú celkom výnimočne, zato sú bolestivé, keďže sa vyskytujú v oblati, kde je veľké množstvo nervových zakončení. Prejavujú sa ako modrasté uzlíky (podobne ako na nohách kŕčové žily), v ktorých sa hromadí zrazená krv. Zrazená krv sa môže buď vstrebať alebo uzlík praskne a krv odtečie. Každopádne je odporúčané dôsledné dodržiavanie hygieny.

Hemoroidy v tehotenstve a po pôrode

U žien hemoroidy môžu vzniknúť v tehotenstve, kedy rastúci plod tlačí na okolité tkanivá a dolnú dutú žilu, kedy je prietok krvi obmedzený a telo nateká a tiež po pôrode v dôsledku silného tlaku. Príčinou hemoroidov v tehotenstve môže byť tiež častá zápcha. Ak žena netrpela hemoroidmi pred tehotenstvom, môžu sa ťažkosti samovoľne upraviť alebo stratiť.

Neliečené hemoroidy môžu ztrombotizovat – upchať sa krvnými zrazeninami, čo sa prejavuje bolesťou a silným nutkaním k vyprázdneniu. Problémy bývajú sprevádzané tiež jasne červeným krvácaním, ktoré môže dlhodobo viesť až k chudokrvnosti. Problémy pripisované hemoroidom však môžu byť známkou iných, vážnejších chorôb. Preto svoje ťažkosti nikdy nepodceňujte. Pokiaľ pri svojej samoliečbe dlhodobo nedosiahnete uspokojivé výsledky a hemoroidy sa vám budú vracať, radšej prekonajte svoj stud a zverte sa do starostlivosti lekára.

 Prejavy hemoroidov

– Bolesť

– Svrbenie

– Pálenie

– Krvácanie (stolice, toaletný papier, bielizeň)

– Zápal

– Opuch

– Pocit nedostatočného vyprázdnenia