Ĺubovník bodkovaný

Ĺubovník bodkovaný

 

Ľubovník je zlatožltá bylina, ktorá je hojne rozšírená v Európe, Ázii a severnej Afrike. U nás sa vyskytuje na slnečných stráňach a lúkach, kde kvitne od júla do konca septembra. Pokiaľ ju chceme bezpečne spoznať, stačí roztlačiť pár lístkov, z ktorých vytečie načervenalá šťava.

V súčasnosti sa využíva hlavne pri liečbe depresií, úzkosti, nespavosti, zápale trojklanného nervu a celej rade problémov spojených s nervovou sústavou, ale okrem toho má tiež antivírusové a hojivé účinky a lieči tiež hnačku. Je výborná na uvoľnenie natiahnutých svalov, na modriny, poranenia a opuchy, na zjemnenie drsnej pokožky. Ľubovníkový olej je skvelý na zmiernenie bolesti poranenia a pri liečbe zápalu, na spáleniny a popáleniny aj od slniečka.

Ľubovníkový čaj – Na výrobu čaju sa používa celá vňať s kvetmi – čajovú lyžičku zalejeme ¼ l horúcej vody a krátko vylúhujeme. Je vhodný pri nervových ťažkostiach, nespavosti a nepokoju, hnačke, zápale trojklaného nervu.

Ľubovníkový olej – Jánov olej – vynikajúci pomocník, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke.

Kvety nazbierané za slnečného dňa natlačíme do pohára a zalejeme panenským olejom. Necháme odstáť na teplom svetlom mieste 2-3 týždne. Olej sa sfarbí na červeno, nakoniec ho zlejeme do tmavých fľaštičiek. Používa sa aj na otvorené rany, popáleniny – aji od slnka, na hojenie poškodenej a drsnej pokožky, na modriny, pre uvoľnenie natiahnutých svalov a kĺbov, pri bolestiach bedrovej chrbtice, ischiase, reumatizmu.

Ľubovníková tinktúra – kvety ľubovníka vložíme do nádoby a zalejeme vysokoprocentným čistým alkoholom. Necháme 3-4 týždne odstáť na temnom mieste a potom precedíme. Môžeme ju použiť vnútorne aj zvonka. Vnútorné použitie po kvapkách pri depresiách, na upokojenie tela i mysle, pri nespavosti, hnačke. Vonkajšie použitie pri bolestiach svalov a kĺbov.